Prostřihovací nástroje

27.2.2018

Vykroužení kulatých děr pro kabelové průchodky v kusové výrobě je snadné, ale příprava hranatých otvorů s přesnými roztečemi děr pro šrouby je úkolem pro zkušeného strojního zámečníka. V praxi se bohužel příprava výřezů podceňuje, na řezání se používají úhlové brusky či přímočaré pily a na opracování hran se zapomíná. Rádi bychom proto představili ruční prostřihovací nástroje od firmy icotek GmbH, které usnadňují přípravu kulatých a obdélníkových výřezů do oceli, hliníku, plastu i nerezu. Technika ručního hydraulického prostřihování není nová, ale díky specializovaným razníkům pro elektrotechniku je nyní příprava výřezů jednodušší.

prostrihovac.jpg

Prostřihovací nástroje icotek umožňují ručně děrovat plechy o tloušťce až 3 mm, resp. 2 mm v případě nerezové oceli. Prostřihovací hlava se otáčí o 360° ve třech osách, což zajišťuje maximální dosah i v těžko přístupných místech. Speciální geometrie ostří razníků zmenšuje sílu potřebnou k prostřižení a snižuje tak vynaloženou námahu. Výsledné otvory jsou při správném postupu čisté a bez otřepení. Hranaté razníky mají kromě hlavní prostřihávací hrany i pomocné důlčíky, které usnadní následné vrtání děr pro šrouby konektoru, nebo průchodkového rámečku. Kulaté razníky mají kromě hlavní prostřihovací kružnice ještě trojici pomocných ostří, jež rozdělí odpadový materiál na 3 segmenty, díky čemuž ne-dochází k zasekávání v razníku.

kulatyraznik.jpg

Práce s prostřihovacími nástroji icotek je jednoduchá. Nejdříve se ve středu požadovaného výřezu vyvrtá díra na osu razníku. Na hlavu prostřihovače se připraví osa s protikusem, prostrčí se připravenou dírou a upevní se razník. Není nutné hlídat souosost razníku a protikusu, vzájemnému otáčení brání zploštělý tvar osy. Ručním pumpováním se následně vytvoří střihová síla až 60 kN, která zajistí čisté prostřižení plechu bez otřepů. Na závěr se nástroj uvolní, razník je nutné zbavit odpadového materiálu a v případě hranatého výřezu je potřeba vyvrtat díry na montážní šrouby v připravených důlcích.

hranatyraznik.jpg

Hranaté razníky jsou dostupné ve velikostech odpovídajících 10, 16 a 24 pinovým průmyslo-vým konektorům a množství jiných výřezů (například 92 × 92 mm pro ventilátory). Kulaté razníky pokrývají řadu od M16 do M85 a několik speciálních velikostí (například PG16 pro malé spínače). Samozřejmostí je dostupnost razníků pro kompletní sortiment icotek. Podrobnější informace naleznete v kategorii prostřihovací nástroje.

Oskom > Aktuality > Prostřihovací nástroje